افزایش تری در بدن

علل بسیار زیادی در طب ایرانی برایافزایش«تری» در بدن ذکر شده است

اول، نداشتن تحرک است. حکما معتقد بودند که حرکت و ورزش باعث تحلیل رطوبت های اضافی بدن می شود. تحرک باعث افزایش حرارت در بدن می شود و این حرارت، رطوبت هایی را که برای بدن مضر است، خارج می کند و به رطوبت های مفید بدن تعادل می بخشد. در نتیجه، نداشتن تحرک یا نداشتن فعالیت بدنی باعث افزایش رطوبت در بدن می شود.

دلیل دوم تری در بدن

حکمای ایرانی دلیل دوم را کثرت خواب ذکر کرده اند. به گفته آن ها خواب زیاد و طولانی مدت باعث می شود حرارت بدن کاهش پیدا کند و در نتیجه رطوبت بدن زیاد شود. نکته این جاست که طبق توصیه حکمای ایرانی خواب اوایل شب تا سحر باعث افزایش وزن نمی شود اما خواب غیر از این ساعات یعنی بعد از سحر و اوایل روز که ساعات نامناسبی برای خواب است، باعث افزایش رطوبت بدن و در نتیجه چاقی می شود. همچنین تجمع فضولات بدن باعث «تری» می شود. ما اعتقاد داریم که در بدن مواد زاید و فضولاتی وجود دارد که باید از مجاری طبیعی خارج شود مثل ادرار، عرق یا عادت ماهیانه در زنان که طی آن بسیاری از مواد زاید بدن دفع می شود. اگر به دلایلی مواد زاید و فضولات از بدن خارج نشود، رطوبت بدن افزایش پیدا می کند.

و دلیل آخر

یکی دیگر از اسباب «تری» ، خارج شدن بیش از حد خلط صفرا در بدن است. حکما می گویند که خلط صفرا یکی از عوامل گرم کننده بدن است و باعث خشک شدن رطوبت های اضافی بدن می شود. پس بدن ما همیشه به مقدار معینی به خلط صفرا نیاز دارد. هر زمان به دلایلی در مصرف مسهل هایی که صفرا را از بدن خارج می کند یا موادی که به اصطلاح «صفرابر» نامیده می شود، مثل انواع ترشی افراط شود، خلط صفرای طبیعی بیش از حد از بدن خارج و رطوبت بدن زیاد می شود. همچنین وقتی فردی بیش از حد نیاز بخورد و بنوشد یا نتواند غذا را خوب هضم کند، باید بداند که تری بدنش را افزایش داده است و مسلم است که مصرف افراطی غذاها و میوه های تر باعث تجمع رطوبت در بدن می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *